Czy warto rezygnować z montażu parapetu?
Parapet i okno to nieodłączna para – chociaż nie ma on wpływu na stabilne osadzenie okna – nie warto z niego rezygnować. Parapet wewnętrzny chroni dolną płaszczyznę ościeża przed osiadaniem kurzu oraz zabrudzeniem, przed zalaniem. Pełni także funkcję dekoracyjną.
PARAPETY Z DREWNA
Wykonane są z klejonego warstwowo drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Parapety zazwyczaj wykonywane są przez przez producentów pod zamówienie. Gotowe parapety mają zazwyczaj krawędzie frezowane i są pokryte lakierem bezbarwnym lub farbą w różnych kolorach.
Parapety z drewna są pokryte powłoką lakierniczą odporną na działanie promieni UV, jednak pod wpływem światła słonecznego drewno często zmienia swoje zabarwienie.
PŁYTY POSTFORMINGOWE
Parapety postformingowe są wykonane z płyty wiórowej oklejanej laminatem HPL. HPL jest termoutwardzonym tworzywem warstwowym otrzymywanym poprzez sprasowanie w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem kilku warstw papieru rdzeniowego, impregnowanego żywicą fenolową oraz wierzchniego papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową.
Parapety mogą być jednobarwne, jak też w okleinie drewnopodobnej. Powierzchnia parapetów może być matowa, z połyskiem lub półpołyskiem.
Parapety z postformingu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, wilgoć, parę wodną oraz promienie UV.
PARAPETY MDF
MDF – oznacza płytę pilśniową średniej gęstości, która powstaje w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.
Powierzchnia parapetów może być pokryta lakierem akrylowym, cienką warstwą melaminy lub okleiną sztuczną lub naturalną.
Wadą tych parapetów jest mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne.
XI 2013